BAOBABOVÉ STROMY

Baobabové stromy

Baobaby jsou dlouhověké stromy rostoucí v tropickém podnebí. Vyskytují se pouze v oblasti Madagaskaru, Afriky a Austrálie. Vzrostlé baobabové stromy dosahují stáří až tisíce let.

Tyto nádherné stromy vynikají mohutnými kmeny, tvořenými měkkým dřevem schopným zadržovat obrovské množství vody. Průměr kmenů baobabových stromů se proto mění v závislosti na střídání období sucha a srážek. Zatímco během dešťů kmen mohutní, jakmile srážky ustanou, kmen postupně svůj objem ztrácí. V období sucha opadají také velké, dlanitě složené, listy baobabových stromů.

Baobaby jsou fascinující také díky velkým, bíle, žlutě až červeně zbarveným květům, které vykvétají se soumrakem a uvadají obvykle během jediného dne. U některých druhů baobabových stromů rozkvétají květy natolik rychle, že je pohyb pozorovatelný okem. Květy baobabu bývají opylovány drobnými živočichy, jako jsou kaloni a lemuři, a nočním hmyzem.

Baobaby mají tvrdé, do hněda zbarvené plody, které ukrývají množství semen, z nichž je lisován baobabový olej. Plody a semena tohoto stromu je možné konzumovat.

Baobab našel uplatnění v celé řadě oborů.  Plody, stejně jako mladé výhonky představují  pro místní obyvatele zdroj potravy, vláknité dřevo je využíváno při výrobě lan, plachet a textilu.

Především jsou však baobabová semena zdrojem velmi ceněného baobabového oleje, který našel využití v kosmetice i léčitelství. Baobabový olej v sobě spojuje to nejlepší ze síly, odolnosti a krásy baobabových stromů.

Podívejte se, jak rozkvétají překrásné květy baobabových stromů!